top of page

Mīti par sievietēm biznesā

Updated: May 22, 2018

Raksts publicēts portālā tvnet.lv


Mūsdienu sabiedrībā dzimumu lomu atšķirības sarūk, tomēr Sabiedrības integrācijas fonda veiktā pētījumā* atklāts, ka Latvijā joprojām dominē dzimumā balstīti stereotipi par sieviešu lomu gan ģimenē, gan publiskajā jomā. Turklāt, kaut arī vairāk nekā pusei (53%) Latvijas sieviešu ir neīstenotas biznesa idejas un 42% vēlētos būt uzņēmējas, tikai 14% šobrīd ir uzņēmējas vai uzņēmuma īpašnieces, noskaidrots aptaujā**.

Sievietes ir pārāk emocionālas biznesa videi

Uzskats, ka emocijām biznesa vidē nav vietas, pats par sevi ir mīts. Atstāt emocijas aiz biznesa durvīm nav iespējams, jo ikkatram cilvēkam, neatkarīgi no dzimuma, emocijas vienkārši ir. Turklāt tur, kur pastāv emocijas, pastāv arī dzīvība, un biznesā tas nav maznozīmīgi.


Sievietes baidās riskēt

Mana pieredze, konsultējot Latvijas sievietes, viennozīmīgi pierāda pretējo – arvien vairāk sieviešu uzdrošinās, riskē un rīkojas, veiksmīgi darbojoties biznesa vidē. Strādājot pie grāmatas «Kā gūt panākumus Latvijā», esmu intervējusi vairākas sievietes, kas ar paveikto viennozīmīgi atspēko šo mītu, kā piemēru varam minēt Olgu Kotovu, vienīgo sievieti no Baltijas, kura uzkāpusi Everestā.


Sievietes nav tik gudras vai izglītotas kā vīrieši

Runājot par gudrību kā personības brieduma un apziņas attīstības stadiju, nav nekāda pamata uzskatīt, ka sievietēm un vīriešiem ir atšķirīgas iespējas to sasniegt.


Sievietes ir orientētas uz ģimeni, nevis karjeru

Atspēkojot mītus, aicinu fokusēties uz atšķirībām starp sievietēm un vīriešiem sociālkulturālā nevis bioloģiskā aspektā. Kaut gan bioloģiski pastāv krasas atšķirības, kaut vai tikai tādēļ, ka vien sievietes spēj laist pasaulē bērnus, sociālkulturāli dzimumu lomas ir krietni mainījušās. Ģimene un bizness neizslēdz viens otru – gan uzņēmējdarbība, gan strādāšana kā darba ņēmējam ir laikietilpīga un prasa iesaistīšanos, tādēļ jebkurā gadījumā runa drīzāk ir par to, kā cilvēks māk sabalansēt darbus un plānot laiku, nevis uz ko ir orientēts.


Ja sieviete uzsāk biznesu, tam jābūt sievišķīgam

Lai arī kāda būtu uzņēmējdarbības niša, svarīgākais, vai tā būs peļņu nesoša un pašam uzņēmējam interesanta. Turklāt Latvijā netrūkst sieviešu, kas darbojas IT un citās par vīrišķīgām uzskatītās nozarēs, un vīriešu, kas darbojas kulinārijas, apģērba dizaina vai citās nozarēs.


Biznesa sievietes ir vientuļas

Esmu strādājusi ar biznesa sievietēm, kas dzīvo vienas, bet tas nenozīmē, ka viņas ir vientuļas. Gan sievietes, gan vīrieša dzīve var būt piepildīta, arī neesot attiecībās, turklāt darba vide nav galvenais to noteicošais faktors.


Biznesa sievietes ir vīrišķīgas

Mīts varētu būt radies dažādu uzskatu dēļ – citiem šķiet, ka vīrišķīgi ir valkāt bikses, citiem – sievietei strādāt jebkādu darbu. Mūsdienās šie uzskati kļūst arvien nekonkrētāki, tādēļ svarīgākais ikvienam ir spēt līdzsvarot sievišķo un vīrišķo, kas piemīt abu dzimumu pārstāvjiem.


* http://www.la.lv/vai-cilveki-kluse-par-dzimumu-diskriminaciju-iesniegumu-par-nevielidzibu-maz-bet-aptauja-atklaj-ko-citu/

** Latvijas iedzīvotāju aptauju veicis tirgus pētījumu centrs SKDS sadarbībā ar SEB banku šā gada augustā, aptaujājot 1005 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem no visiem Latvijas reģioniem.

34 views
bottom of page