top of page

Par vēlmi strādāt ar sevi

Updated: May 21, 2018

Raksts publicēts žurnālā "Veselība".


Es teiktu, ka koučam mūsdienās ir būtiska loma, jo mūsu dzīves temps ir ļoti ātrs un izteikti dinamisks. Koučings ir lielisks instruments, kas palīdz klientam apstāties, paskatīties uz sevi no malas un apzināties, kas ir svarīgi konkrētajā dzīves posmā. Jautājumi, ar kādiem klients vēršas pie kouča ir ļoti dažādi, taču bieži vien klasiskie jautājumi ir par karjeru, proti, profesijas maiņu, izvēli vai arī laika plānošanu.

Manā praksē klienti nereti vēršas ar jautājumiem par darbu, par to, vai darbs sniedz piepildījumu. Šāda tipa jautājumi nereti ir par izvēlēm, kas var būtiski ietekmēt visu turpmāko dzīvi. Brīdī, kad klients apzinās savu mērķi un par tā realizāciju uzņemas atbildību, šis darbs notiek citā līmenī jeb ar simts procentīgu atdevi un sniedz vēlamo rezultātu. Kad klientam pēc koučinga sesijas lūdzu novērtēt sesijas laikā iegūto no viens līdz desmit, bieži vien viņš liek augstāko atzīmi, piemetinot, ka patiesībā ir ieguvis daudz vairāk.


Kā svarīgākais aspekts, bieži vien tiek minēts gandarījums un iedvesma, ar kuru pēc koučinga sarunas var “kalnus gāzt”. Protams, gadās arī tādas koučinga sesijas, kur jau sākotnēji saprotu, ka nevarēsim turpmāk strādāt, jo klients no manis sagaida gatavās atbildes un “receptes” laimīgai un harmoniskai rītdienai. Patiesība ir tāda, ka jāstrādā vienmēr ir pašam klientam, koučam ir virzītāja loma. Pirms sāku darbu ar klientu, vienkāršā valodā pastāstu viņam par koučinga principiem, ētikas standartiem un formātu, tādā veidā ļaujot klientam saprast, vai viņš nonācis “īstajā vietā”.


Man pašai, kā koučam lielāko gandarījumu sniedz koučinga sesijas, kad redzu klienta vēlmi strādāt ar sevi un virzīties uz priekšu ar maksimālo atdevi. Teiciens “cik dosi, tik pretī ņemsi” ir patiess un dzīvē tas tiešām tā arī strādā. Ja mēs abi ar klientu saprotam, ka turpmāk strādāsim, piemēram, piecas sesijas, kā tas klasiski notiek, tad iztrūkst lieki jautājumi un izvairīšanās no atbildības, jo ir skaidri noteikumi. Klients apzinās savu mērķi un sniedz atbilstošu ieguldījumu un tieši tāpat koučs, kura uzdevums ir virzīt klientu.


Koučings ir par stingrām, noteiktām vadlīnijām, kad pēc koučinga sesijām visas idejas un vēlmes tiek mērķtiecīgi realizētas un ieviestas dzīvē. Kad lūdzu klientam atsūtīt ziņu, kad uzdevums ir paveikts, viņš ar lielāko atbildības un pienākuma sajūtu to dara, jo atskaitīties sev pašam vai tuvākajam ne vienmēr ir tik vienkārši. Cilvēkiem ir nepieciešama pašdisciplīna, enerģija, iedvesma un pašattīstība, un vieglāk ir tad, ja kāds palīdz to ieraudzīt. Personīgi pati vairākus gadus apmeklēju kouču un saprotu, ka lielajā dzīves skrējienā tas ir lielisks veids, kā sevi sakārtot un ieviest skaidrību lietās, kas svarīgas.


Latvijas kouču kvalitātes rādītājs ir ICF (International Coach Federation) jeb Starptautiskā kouču federācija, kuras mājas lapas adrese ir www.icf.lv. Sadaļā “Biedri” iespējams iepazīties ar Latvijas koučiem, kuri ir sertificēti un izglītoti šajā nozarē. Kouči pārstāv dažādas profesijas un katram ir iespēja atrast sev atbilstošāko. Protams, apraksts ne vienmēr nodrošina vēlamo, tāpēc noteikti nepieciešams iepazīties klātienē ar savu nākamo kouču, uzdot konkrētus, sev interesējošus jautājumus un pieņemt lēmumu par turpmāko sadarbību. Tāpat kā psihoterapeits, ārsts vai mentors, arī koučs ieņem būtisku lomu katra klienta dzīvē un šī cilvēciskā “sinerģija” ir ārkārtīgi svarīga.


Iespējams, izklausīsies skarbi, taču diezgan daudz cilvēki Latvijā sevi sauc par koučiem, kaut patiesībā viņiem nav šāda sertifikāta, labākajā gadījumā tie ir kādi īsie kursi pie kouča vai lekcijas, tāpēc iesaku pievērst uzmanību kouča izglītības ieguvei. ICF jeb Starptautiskā kouču federācija ir nopietna organizācija, kura apvieno 30 000 profesionālu kouču visā pasaulē un tās mērķis ir akcentēt kouča profesijas standartus un turēt šo latiņu pietiekami augstā līmenī. Otrs veids, kā izvēlēties kouču, ir atsauksmes. Pirms sākt sadarboties ar kouču, noteikti ir vērts palūgt atsauksmes vai vismaz piezvanīt kādam pazīstamam cilvēkam un apjautāties par šo kouču. Tā ir normāla prakse un nav jākautrējas lūgt koučam iedot trīs nesenāko koučinga klientu tālruņu numurus, lai pārliecinātos par atsauksmēm. Tādā veidā iespējams sevi pasargāt no iespējamās vilšanās savstarpējā sadarbībā.


Savā grāmatā “Joga un pārdošana” aprakstu koučinga lomu un atspoguļoju arī pāris klasiskus koučinga jautājumus, kas var palīdzēt ikdienas darbā. Kad mēs saprotam, kas mainās mūsu dzīvēs, kad esam pilnīgi klātesoši un ar visu sirdi ejam uz savu mērķi, nereti saņemam vairāk, kā vēlamies.


Koučinga izcelsmei ir divas versijas. Viena ir saistīta ar sportu, kad izmantojot pareizos jautājumus, tika atklāts veids, kā ātrāk sasniegt mērķi. 70. gados par šo aizsāka runāt sers Džons Vitmors, kurš sarakstījis vairākas grāmatas, viena no tām ir “Coaching for performance”, kur tiek lieliski atspoguļota koučinga loma. Vēlākajos gados šī metode, ko sākotnēji izmantoja sportā, tika pārnesta uz biznesu. Otra versija ir koučinga metodes atzarošanās no psihoterapijas. Biznesā psihoterapija nav pieņemta metode, tāpēc bija jāizveido kas atbilstošs, konkrēts, ar mērķi un uzdevumiem. Piemēram, eksistenciālais koučings cēlies no eksistenciālās psihoterapijas, līdzīgi arī biheiviorālais koučings nācis no kognitīvi biheiviorālās terapijas virziena. Latvijā šie atzari nav tik izplatīti, taču, ja mēs papētītu tos plašāk, atrastu ļoti daudz dažādu veidu.

51 views
bottom of page