top of page

Sadarbība ilgtermiņā vai ātri rezultāti

Jau kādu laiku mani tirdīja doma, ka jāuzraksta par to, kā strādā koučings ilgtermiņā. Aizdomājos, ko klienti vēlas saņemt no sesijām, attiecībā pret to, ko gatavi ieguldīt. Praksē novēroju, ka rezultāts jeb transformatīvas izmaiņas no koučinga kā instrumenta ir iespējamas tikai ilgtermiņā un realitātē nepietiek ar vienu vai divām sesijām. Vēl vairāk – viena no ICF (Starptautiskā Kouču Federācija) pamatkompetencēm ir vienošanās par sadarbību ar klientu, kas sevī ietver arī izpratni, ka tiekoties regulārās koučinga sesijās, iespējams saņemt vairāk.

Nereti dzirdu, ka koučings sniedz ātru rezultātu, tā teikt – man ir pieprasījums jeb jautājums, es to kā klients ātri atrisinu un aizmirstu. Protams, arī šāds sadarbības formāts ir iespējams, taču, ja vēlamies pārliecinoši ieviest kādu paradumu vai strādāt pie profesijas maiņas, ieteicamas ir vismaz 5 sesijas. Tas ir pakāpenisks darbs.


Analizējot savu koučinga praksi, varu teikt, ka pirmā tikšanās reize ar klientu ir iepazīšanās. Ja arī tiekos ar cilvēku ne pirmo reizi un mums jau iepriekš ir izveidojies raports jeb savstarpējā uzticēšanās, tomēr šī tikšanās ir priekš mums abiem kā jauna grāmatas lappuse. Pirmajā koučinga sarunā klients pastāsta, ko vēlas saprast, atrisināt, ieraudzīt un tad mēs izrunājam, cik lielu enerģiju viņš ir gatavs tajā ieguldīt. Šo varētu salīdzināt ar friziera darbu. Ja vēlamies atrast sev labu meistaru ilgtermiņā (visbiežāk ir apgrūtinoši tos mainīt, vismaz man), īpaši svarīga ir tieši pirmā tikšanās reize jeb raports, kuru vai nu spējam izveidot vai arī nē.. Ja turpinām šo salīdzinājumu, tad tieši nesen biju tādā situācijā, kad meklēju sev frizieri un man bija svarīgi konkrēti kritēriji – lai mums izveidojas labs kontakts, tātad mēs saprotam viens otru un spējam runāt vienā valodā, arī tas, ka frizieris mani spēj sadzirdēt, neuzspiest savu un pastāstīt, kā redz mūsu sadarbību ilgtermiņā. Jāsaka, laikam biju ļoti konkrēti nodefinējusi, kas man ir svarīgi, jo sadarbība tiesām veidojas izcila. Pirmkārt, frizētava atrodas burtiski 5 soļus no manas mājas, friziere mani jau pirmajā reizē sadzirdēja un joprojām dara visu, lai ikdienā man būtu viegli tikt ar savu frizūru galā un mēs tiekamies regulāri (vismaz reizi mēnesī), savādāk šāds rezultāts nebūtu iespējams. Varētu teikt, ka sadarbība ar manu izvēlēto frizieri ir kā ārējā higiēna jeb esmu veiksmīgi atradusi savu meistaru. Interesanti, ka runa nav tikai par ārēji gūto rezultātu, kas patīk citiem, jo katra reize pie frizieres ietver arī personīgu sarunu ne tikai par matiem, bet arī par dažādām pasaulīgām lietām un sarunas rezultātā ir skaisti ne tikai mati, bet arī es pati savās sajūtās paceļos 5 metri virs zemes.


Līdzīgi man ir ar savu jogas skolotāju, zobārstu, vai masieri. Man ir svarīga kvalitatīva sadarbība ilgtermiņā, uzticēšanās, labs raports un galvenais – rezultāts. Protams, ir vajadzīgs laiks, lai atrastu savu speciālistu konkrētā jomā, taču, ja tas izdodas, tad vairs nav jālauza galva un dzīve kļūst vienkāršāka, ērtāka. Lai atrastu savu speciālistu, pirmkārt, man pašai ir būtiski nodefinēt, ko vēlos un jācenšas jau pirmajā reizē sajust vai es ar šo cilvēku vēlos sadarboties ilgākā periodā, varbūt pat jāsaprot viņa nostāja savā profesijā. Arī es pati apmeklēju kouču ilgtermiņā un dienā, kad kļuvu par sava kouča klienti, man bija pilnīgi skaidrs, kāpēc vēlos turpināt šo sadarbību. Man bija svarīgi ne tikai uzticēties savam koučam, bet arī skatīties uz šo cilvēku kā uz paraugu, protams, apzinoties, ka arī šis speciālists ir tikai cilvēks.


Kvalitāte ir svarīga, arī godīgums un cilvēcība. Iespējams, vienkāršas lietas, varbūt pašsaprotamas, taču, ja vēlos ko dot, arī man pašai sevi jāmudina attīstīties. Koučinga sesijas man palīdz apzināties to, kas man svarīgs, jo dažkārt arī man ir raksturīgi nomaldīties. Tikpat svarīgs ir arī laiks, ko varu veltīt tikai sev un skaļi izrunāt to, kas man svarīgs. Koučinga sesijas priekš sevis es varētu definēt kā gudru, pārdomātu sarunu pašai ar sevi, kur man pašai nekas nav jāpieraksta un varu brīvi domāt, sapņot, sajust. Vēl man ir svarīga vide, kur tiekos ar kouču, svarīgs ir klusums un telpa, kurā varu atslābināties un justies es pati. Strādājot ar kouču ilgtermiņā, pēc zināma laika mēs sākām runāt vienā valodā, no viena mana izteiktā vārda koučs sāka sadzirdēt mani precīzāk un ļaut man pašai nonākt pie vēlamā.


Ja tā padomā par šo laiku, kurā dzīvojam, tad tam ir nenormāls temps. Kārtīgs triatlons. Informācijas ir daudz, bet vēl vairāk ir iespēju, specialistu, ekspertu un viedokļu līderu. Ko gan cilvēkam izvēlēties? Kā atrast atbilstošāko cilvēku, kurš palīdzēs atrisināt samilzušo situāciju? Pirmkārt, jātur acis un ausis vaļā, jābūt atvērtam, taču vairāk jāuzticas sev pašam.


Līdzīgi ir ar jogas praksi, arī tur es novēroju tendenci, ka tie cilvēki, kuri apmeklē jogu gadiem gan ilgtermiņā, gan individuāli, mainās, īpaši tad, ja ir gatavi ieguldīt savu enerģiju, kas nozīmē arī laiku un tas mums šodien ir īpaši dārgs. Izmantošu šo brīdi, lai pateiktu paldies tieši tiem cilvēkiem, kuri man uzticas jau gadiem un pirmdienas vakaros nāk uz kundalini jogas nodarbībām ar atvērtumu, uzticēšanos un pacietību. Es redzu, ka viņi ir lielākie ieguvēji un tas darbs, ko ilgtermiņā kopā paveicam, ir ne tikai fiziskās labsajūtas uzlabošana, bet arī mentāla sevis spēcināšana. Pateicos arī tiem, kuri pievienojās uz laiku un tad godīgi pasaka iemeslu, kāpēc šajā momentā izlēmuši pārtraukt.


Mēs katrs mācamies un esam viens otram skolotājs, taču, ja šobrīd iekāpju savās kā klienta kurpēs, tad varu teikt, ka tieši koučings un joga ir divas prakses, kuras man pašai devušas redzamus, taustāmus rezultātus, pateicoties ilgtermiņa darbam. Tas prasījis pacietību, enerģiju, izpratni un arī iecietību pašai pret sevi. Tā teikt, impēriju vienā dienā neuzcelt, tieši tāpat ir ar savu iekšējo un ārējo stāvokli un kodolu. Ja vēlamies skaistu, laimīgu ķermeni no iekšpuses un ārpuses, ar to jāstrādā. Līdzīgi ir ar saviem sapņiem un nodomiem, kad koučings kā instruments savus augļus dāsni dod ilgtermiņā. Man patīk teiciens “Cik dosi, tik pretī ņemsi”, jo tas atbildību par dzīvi aicina uzņemties pašam.


Lai mums katram izdodas piepildīt sevi kā trauku un ieliet tajā to, ko patiesi vēlamies! Kā es mēdzu teikt jogas nodarbībās pie intensīviem un izaicinošiem uzdevumiem: “Darām savu labāko!”

82 views
bottom of page